Dekorační |
Leknínovité a orchidejovité |
Kaktusovité a semikaktusovité |
Balky a pomponky |
Minijiřinky dekorační |
Okružovité |
Sasankovité |
Parkové |
Minijiřinky plnokvěté |
Minimignonky |
Nabídka zahradnictví Dahlia, které se specializuje na pěstování a množení jiřin Vám nabízí
nepřeberné množství jiřin, ze kterých si vybere opravdu každý.
Po zhlédnutí nabídky zjistíte, že jiřina je opravdu květinou pro všestranné použití. K řezu, do truhlíku a
květináčů, k sušení apod. Snažíme se Vám nabídnout vše, co tato krásná a vděčná květina nabízí.
Vysvětlení pojmů :
MINIJIŘINKA PLNOKVĚTÁ - NOVINKA plnokvětě kvetoucí, nízké kulaté keříky, bohatě kvetoucí po celé léto a podzim. Použití do okrasných květináčů a mís, plošné výsadby a obruby záhonů. Výška rostlin je 35 - 40 cm.
JEDNODUŠE KVETOUCÍ zakrslé nebo vysoké, květy s jednoduchým prstencem květních lístků, střed tvoří žlutý terč.
MINIMIGNONKA jednoduše kvetoucí, nízké kulaté keříčky, obsypané desítkami kvítků po celé léto. Použití do truhlíků, květináčů, okrasných mís, plošné výsadby i obruby záhonů. Výška rostlin 25 - 30 cm. Výjimku tvoří odrůda Figaro, která je poloplnokvětá ve směsi barev.
SASANKOVITÉ nízkého nebo vysokého vzrůstu, hodící se pro plošné výsadby i do větších nádob nebo k řezu. Vnější okvětní lístky jsou široké a vnitřek je vyplněn trubičkovitými lístky nahuštěnými vedle sebe. Jedná se o novinku dosud velice málo známou.
OKRUŽOVITÉ jednoduchý květ, ještě s jedním prstencem (okružím) kvítků kolem středu odlišné barvy, popřípadě stejné barvy.
ORCHIDEJOVITÉ neboli SAFARI, květy jsou dvoubarevné, příčně pruhované, květní lístky jsou stočeny dolů.
TYP FIMBRA konce petálů (květních lístků) jsou roztřepené.
DEKORAČNÍ květy husté, plné, květní lístky jsou hladké nebo zvlněné. Velikost květu od 10 do 35 cm.
BALKY květy kulovité o velikosti 7 - 10 cm.
POMPONKY květní lístky jsou rourkovitě stočené. Velikost květu do 7 cm.
KAKTUSOVITÉ květy plné, květní lístky jsou paprskové úzce stočené, špičaté, někdy dopředu zahrnuté konce ( pavoukovité ).
SEMIKAKTUSOVITÉ květy plné, květní lístky jsou paprskovité, stočeny pouze do poloviny.
PARKOVÉ JIŘINY Skupina odrůd o výšce 60 - 70 cm, bez potřeby opory. Vhodná pro výsadbu větších ploch, do předzahrádek. Hodí se i k řezu. Velkou výhodou této skupiny je, že nové květy přerůstají přes odkvetlé, proto není potřeba odstraňovat odkvetlé úbory. Tvar květu všech odrůh ze skupiny je leknínovitý, velikost květu 12 cm.
POZOR!! Pro milovníky sušených květin zde mám jednu nabídku. Doporučuji objednat také pomponky, zvláště pak drobnokvěté. Velice dobře se hodí k sušení. Podrží si svoji původní barvu ( mimo bílé, která "poněkud" zhnědne ) a dobře se kombinují s ostatními sušenými květinami. Techniku sušení zašleme se zásilkou jiřin.
PĚSTOVÁNÍ JIŘIN Z ŘÍZKOVANÝCH ROSTLIN :
Jiřiny vyžadují slunné stanoviště, ve stínu méně kvetou. Zem vyžadují kyprou, vyhnojenou, a hlavně dostatečnou zálivku po celou vegetace. Výsadbu provádíme v druhé polovině května, a v případě opožděných přízemních mrazíků chráníme rostliny lehkým krytem. Vzdálenost výsadby volíme podle vzrůstu rostlin. Většinu odrůd na vzdálenost 50 až 80 cm, sasankovité 40 cm a minimignonky 30 až 40 cm od sebe (při výsadbě do truhlíků volíme vzdálenost 20 až 30 cm). Pokud nejsou rostliny zaštípnuté, je vhodné zaštípnout vrcholek, čímž docílíme bohatšího rozvětvení rostliny a tím větší odolnosti proti větru. Od června do konce července rostliny jednou až dvakrát přihnojíme umělým hnojivem (NPK, Cererit nebo jinými kombinovanými hnojivy), nebo průběžně během roku zálivkou Kristalonem jednou týdně.
Později v létě již nepřihnojujeme dusíkatými hnojivy, protože pak rostlina bujně roste, ale málo kvete. V tuto dobu je vhodnější přihnojení fosforečnými hnojivy (superfosfát apod.), která působí na vybarvení květů. Chceme-li dosáhnout velkých květů, je vhodné vyštipovat postranní poupata na stonku ve velikosti hrášku a ponechat pouze hlavní největší poupě. Řez květů provádíme buď brzy ráno, nebo navečer. Odkvetlé úbory odstraňujeme, čímž se podpoří další tvorba květů. Během léta opatrně zatloukáme kolíky tak, abychom nepoškodili kořeny jiřin a včas vyvazujeme. Po prvním podzimním mrazíku (zpravidla kolem poloviny října) odstraníme nadzemní část rostliny, tak, aby u hlízy zůstalo asi 10 cm stonku. Hlízy vyryjeme a otočením odstraníme zbylou vodu ze stonků Opatrně zbavíme zeminy a chráníme proti namrznutí. Několik dní necháme hlízy oschnout, a ještě můžeme preventivně postříkat fungicidním přípravkem proti plísni šedé. Poté uložíme do mrazu vzdorného sklepa nebo místnosti s ideální teplotou 5–10 °C a možností větrání. Hlízy nesnáší velké vlhko ani sucho, v zimě několikrát kontrolujeme. Moc vysychající hlízy prosypeme pilinami nebo suchou rašelinou, plesnivějící dáme opět na několik dní oschnout do tepla. Pokud zahnívají části rostliny, tak je odřízneme a zaprášíme dřevěným uhlím. Přechované hlízy opět vysazujeme konce dubna.
Přehled vyzkoušených a doporučených chemických přípravků proti chorobám a škůdcům jiřin:
Plíseň šedá – Ortiva
Padlí – Kumulus, Ortiva
Mšice – Karate, Mospilan, Sanium Ultra
Svilušky – Floramite, Vertimec
Třásněnky – Karate, Vertimec, Nurelle
Klopušky – Karate, Sanium Ultra
Křísové – Karate, Sanium Ultra
Molice – Mospilan
Škvor – Karate
Plži - Feram ol, Lima-Ex nebo jakýkoliv jiný granulovaný přípravek
SUŠENÍ JIŘIN POMPONEK:
K sušení jiřin se hodí všechny barvy kromě bílé, která poněkud zhnědne. - Zavěšujeme pouze jednotlivé květy, ne po svazcích a květem dolů. Sušíme v tmavé, suché a teplé místnosti. Ve vlhku rychle plesniví. Správně usušené jiřiny si podrží svoji původní barvu. Dají se použít do sušených aranžmá spolu s trávami a jemnějšími druhy sušených letniček.
Popisy tvarů květů jiřin najdete také v této publikaci:
Vše o jiřinkách - Ing. Jan Dvořák
Zahradnictví Dahlia, Luděk Brzák, 8/2024